SINDIKAT ŽT TENT - a

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SINDIKAT ŽT TENT - a

portal sindikata zeleznickog transporta

Zadnje teme

» Hakovan sstent.net
od saleAdmin Uto Jul 17, 2012 6:56 pm

» POZDRAV!!!!
od Baki 65 Čet Jun 14, 2012 12:40 pm

» POSLEDNjI POZDRAV
od sasakarson Uto Mar 06, 2012 9:41 pm

» predstavljanje
od sale66 Čet Feb 16, 2012 1:34 pm

» predstavljanje
od zoran radovanovic1 Uto Jan 24, 2012 7:13 pm

» predstavljanje
od awramm71 Pet Avg 05, 2011 3:50 pm

» Predstavljanje
od Macanaca Sub Jun 04, 2011 1:30 am

» Treba procitati...
od bobisha Sre Apr 06, 2011 5:18 pm

» damir661 - predstavljanje
od DEKI 357 Sre Mar 09, 2011 12:48 am

Facebook ŽT TENT

Ko je trenutno na forumu

Imamo 3 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 3 Gosta

Nema


[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 52 dana Čet Feb 03, 2011 10:08 pm

Galerija


Sindikat - zarade 2011 Empty

+2
Administrator
DespotovicM
6 posters

    Sindikat - zarade 2011

    DespotovicM
    DespotovicM


    Broj poruka : 9
    Datum upisa : 05.01.2011

    Sindikat - zarade 2011 Empty Sindikat - zarade 2011

    Počalji  DespotovicM Sub Jan 08, 2011 11:49 pm

    Poštovane kolege,poslednje dve nedelje pažljivo pratim rad Vašeg foruma,zato sam pre neki i odlučio da se i uključim u rad istog. Naime,smatram da je to dobar i praktičan vid komunikacije i u svakom smislu podržaću njegov rad koliko mi moje mogućnosti dozvoljavaju. Kao prvo upoznao bih Vas sa nacinom rada Sindikata u odnosu na poslovodstvo. Sastanci poslovodstva i Sindikata održavaju se svake druge srede u mesecu,medjusobno se informišemo o značajnim pitanjima o radu PD,iznosimo probleme i radimo na njihovom rešavanju.Na tim sastancima uvek učestvuju predstavnici delova preduzeća tj.ogranaka.Predstavnici Sindikata imaju mogućnost da između dva sastanka sa direktorima ogranaka regulišu sva otvorena pitanja koja su u domenu ogranka,ona pitanja koja izlaze iz tog okvira mogu i dužni su ih izneti na mes.sastanku. U slučaju kada problem zahteva hitnost u rešavanju, funkcioniše vanradan sastanak po tom pitanju. Na ovakvom načinu rada posebno insistiram. "Pregovori nisu jednosmerna ulica koja je otvorena samo za realizaciju sindikalnih zahteva"
    Kao predsednik Sindikata PD TENT i član pregovaračkog tima Sindikata EPS-a (M.Đorđević,M.Ranković-REIK,J.Tošković-Kostolac i B.Tomić-ED Srbija)upoznao bih Vas sa onim što je za ovo vreme aktuelno. Tokom oktobra prošle god.na našu inicijativu Sindikat EPS-a je uputio zahteve Vladi RS i direktoru EPS-a za pregovore u vezi zarada 2010/11god.
    Pitanje pozajmice koja je po Sporazumu od 8.01 2010g.trebala biti odobrena u iznosu od 40.000din. nije realizovano zbog otpisa stare. Otpisom stare pozajmice(kao deo zarade u 2010g.)povećana je startna osnova za ovu godinu,od januara za 4,76% plus 2% po osnovu delimičnog odmrzavanja zarada u javnom sektoru,sledeća korekcija predviđena je od 1.4.2011g. za 3,4% kao i još jedna od 1.10.2011g.
    Mogućnost za odobravanje pozajmice u iznosu 20-25.000din. preneta je za januar i ostaje otvorena,vraćanje iste bilo bi na 10 rata počevši od januarske zarade,s tim da bi nakon otplate te bila odobrena nova u punim iznosu.(prosek EPS-a sumnjam)
    Po pitanju ostalih zahteva,kao što su isplata zimskih uslova(10%),TO i regresa nije postignut nikakav dogovor,čak naprotiv sve je manje šanse da do istog uopšte dođe.
    (za rezultate pregovora na EPS-u NO COMENT)
    Imajući u vidu sve ovde izneto kao i to da je GPP za 2011g. usvojen od strane UO EPS-a po instrukcijama vlade RS,u kojem nisu predviđena tražena dodatna sredstva(istine radi TENT-ov plan je nešto povoljniji),zakazao sam sednicu IO za 11.01.2011g. U skladu sa KU uputićemo zahtev direktoru PD TENT
    za Sporazum po sledećim pitanjima:
    1)cena rada- odnosno VRČ
    2)stimulacija za zimske uslove rada
    3)TO u iznosu od 140,00din (bon)
    4)dopuna KU u vezi 1/2h pauze
    5)prijem novih radnika
    Pored navedenog postoje i drugi problemi i otvorena pitanja čije rešavanje zahteva hitnost, pitanje naknade za neiskoišćen dnevni odmor u toku rada, tako-zvanu polučasovnu pauzu biće regulisno počevši od januarske zarade.S obzirom da po važećem KU ta naknada treba da iznosi za 13h, to je neophodno da stručne službe utvrde razliku do punog iznosa,kao i da se predstavnici smenskih radnika izjasne o načinu primene te odredbe KU.
    Moj predlog bi bio da se ta naknada plaća posebno i sa cenom (115%).
    Rešavanje problema nastalih nepoštovanjem Zakona o radu kojim se reguliše pravo na uvećanje zarade zaposlenih po osnovu smenskog rada,zahteva drugačiji pristup i nove ljude u tom poslu,što je već postignuto. U utorak 4.01.2011g.održan je sastanak po predlogu,Kojića,Šašića,Milivojčevića i Ljubičića
    sa mnom,zaključak je da su oni kao predstavnici smenskih radnika najpozvaniji da pronađu adekvatno rešenje za taj veliki problem. Ja sam im predložio da u što kraćem roku i zvanično preuzmu tu ulogu na skupštini Sindikata TENT-a.
    U periodu od marta 2005g.pa do danas moja odgovornost zbog nerešavanja ovog pitanja je najveća i ja od nje da pobegnem nemogu i neću. Nikada se nisam plašio posla,problema niti sam za odgovornost puno mario,ja svoj posao radim sa dosta volje,znanja,veštine uz nataloženo iskustvo i na lak način.
    Svaki moj komentar ili nešto drugo u vezi sa ovim bio bi
    izlišan,jednostavno rezultat je izostao i tačka.
    Jedan od članova je tražio pojašnjenje moje izjave u vezi 5% razlike,smena-vansmena,kako onda tako i danas odnosi se na osnovnu zaradu tj.na koeficijent posla.
    Organizaciju rada i sistem vrednovanja naša firma je davno prepisala od jedne od najjačih el-privreda u Evropi.(Francuska) Takođe,taj isti sistem vrednovanja predviđa raspon zarada do 40% u korist smenskih radnika.
    Izvinite,ako sam Vas malo smorio sa ovolikim tekstom,prvi je put.
    Očekujem od Vas još puno pitanja,podpitanja,kritike,predloge, sugestije i mnogo dr.stvari koje bi se odnosile na funkciju koju obavljam.

    POZDRAV!
    (podružnica vuče i sabraćaja 7 glasova)

    Administrator
    Administrator
    Admin


    Broj poruka : 422
    Datum upisa : 30.11.2008
    Godina : 49
    Lokacija : Obrenovac

    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  Administrator Ned Jan 09, 2011 12:29 am

    Drago mi je zbog Vaše odluke o uključivanju u rad ovog foruma.
    Smatram da će to da poboljša komunikaciju na relaciji Sindikat PD Tent - članstvo.
    Deo mojih kolega me je već kritikovao zbog odobravanja vašeg pojavljivanja ovde, ali se nadam da će jednog dana shvatiti zašto je to dobro za sve nas.
    Vi Despotoviću morate shvatiti da niste omiljen lik u očima smenskih radnika i da Vas svi mi smatramo jednim od glavnih krivaca za neuspeh u borbi za 26%. Što ste ovde nedvosmisleno i priznali.
    Očekujte da će ovde na forumu biti raznolikog reagovanja na vaše objave, mada mislim da ste svesni toga.
    Na izveštaj koji ste podneli ovde neću davati nikakav komentar već pozivam naše sindikalne predstavnike da to učine. Mogao bih, ali smatram da su oni kompetentniji da to urade, jer predstavljaju sve one koji su im ukazali poverenje.

    Pozdrav i u budućnosti očekujemo još ovakvih izveštaja ...
    P.S. Ono što napišete ovde ima veliku težinu i očekujem da iza svake napisane reči stojite imenom i funkcijom koju obavljate.
    makagrk
    makagrk


    Broj poruka : 77
    Datum upisa : 06.01.2011

    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  makagrk Ned Jan 09, 2011 1:22 am

    Gospodine Despotoviću, moje radno mesto pomoćnika šefa smene B je izostavljeno iz potrebe za plaćanjem polučasovne pauze (pre i posle podne) i ako nikada, kada blokovi uđu u bilo koje tehničke probleme, nisam odbio zadatak vadeći se da doručkujem ili ručam i uvek sam prekinuo obed , a nemam ni definisanu odluku u koje vreme mogu da koristim pauzu. Moje radno mesto je po ovom pitanju diskriminisano. i voleo bih od Vas da čujem šta možemo da uradimo po ovom pitanju? Hvala.


    Poslednji izmenio makagrk dana Ned Jan 09, 2011 5:13 am, izmenjeno ukupno 1 puta
    avatar
    Bursac


    Broj poruka : 123
    Datum upisa : 30.10.2010
    Godina : 49
    Lokacija : Beograd

    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  Bursac Ned Jan 09, 2011 1:54 am

    DespotovicM ::Jedan od članova je tražio pojašnjenje moje izjave u vezi 5% razlike,smena-vansmena,kako onda tako i danas odnosi se na osnovnu zaradu tj.na koeficijent posla.
    Hvala za pojasnjenje izjave.

    DespotovicM ::Pitanje pozajmice koja je po Sporazumu od 8.01 2010g.trebala biti odobrena u iznosu od 40.000din. nije realizovano zbog otpisa stare.
    Pitanje otpisa stare pozajmice je bilo poznato i u Brgulama, tako da je bar meni ovo objasnjenje neprihvatljivo. Naravno sindikat nije banka i ne treba da se fokusira na davanje pozajmica i kredita, tako da zbog same pozajmice ni jedan clan sindikata ne bi trebao da negoduje.

    DespotovicM ::Otpisom stare pozajmice(kao deo zarade u 2010g.)povećana je startna osnova za ovu godinu,od januara za 4,76% plus 2% po osnovu delimičnog odmrzavanja zarada u javnom sektoru,sledeća korekcija predviđena je od 1.4.2011g. za 3,4% kao i još jedna od 1.10.2011g.
    Ako se ne varam osnovna svrha sindikata bi trebala da bude zastita radnika i borba za plate i uslove rada. Na osnovu ovih procenata rekao bi da plata u 2011-oj nece porasti za vise od 10-12%, sto treba umanjiti za vrednost planirane inflacije tako da realnog povecanja i nece biti. Na to treba dodati da su u odnosu na 2008-u plate danas realno manje za 20-25% (podatak je iz novina) zbog dosadasnje inflacije. Kakva je strategija i ima li sindikat uopste moci da se izbori da nam plate vise ne padaju ili ce se ova praksa laganog snizavanja plata prihvatiti kao jedina moguca opcija?
    ljubicic dragoslav
    ljubicic dragoslav


    Broj poruka : 137
    Datum upisa : 08.11.2010

    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  ljubicic dragoslav Ned Jan 09, 2011 9:50 am

    Pored navedenog postoje i drugi problemi i otvorena pitanja čije rešavanje zahteva hitnost, pitanje naknade za neiskoišćen dnevni odmor u toku rada, tako-zvanu polučasovnu pauzu biće regulisno počevši od januarske zarade.S obzirom da po važećem KU ta naknada treba da iznosi za 13h, to je neophodno da stručne službe utvrde razliku do punog iznosa,kao i da se predstavnici smenskih radnika izjasne o načinu primene te odredbe KU.
    Moj predlog bi bio da se ta naknada plaća posebno i sa cenom (115%).

    hvala na iscrpnosti,ali ja sam sad dobio potvrdu da sam bio u pravu i hvala ti na tome sto si priznao da je tvoj predlog da se "dodatak na neiskoriscenu pauzu izdvoji iz koeficijenta i plati posebno uvecan za recimo 15%"nije dobar jer sam ja predlozio"da moze da se izdvoji iz koeficijenta pod uslovom da poslodavac odredi vreme za koriscenje iste ili ako hoce da je plati to nikako ne moze biti skuplje za 15 % vec je realno da ta cena bude blize ceni za dodatak za rad na drzavni praznik tj.150%" .vidim da si korigovao stav i da sad predlazes uvecanje od 115%,sto je za mene prihvatljivo.
    Sad jedno pitanje -sta je sa potpisanim sporazumom sindikata EPS-a i ministarstva energetike tj.EPS-a potpisanog pred sindikalne izbore (2008 ili 2007)o priznavanju pomenutih da su nas zakinuli za oko 4,5%mase za prethodne godine sto bi u parama iznosilo prosecno u to vreme oko 25-30000 dinara?
    Andreja
    Andreja


    Broj poruka : 86
    Datum upisa : 20.11.2010

    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  Andreja Ned Jan 09, 2011 4:22 pm

    Poštovani hteo bih da prvo pohvalim ovakav vaš izveštaj o radu sindikata i javno izrečene vaše nemoći i nesposobnosti da i ako ste predsednik jedne najače sindikalne celine Eps-a da nas i u 2011 god. očekuje i dalje obezvredjivanje naših zarada.
    Ako ste naveli da povećanja u toku ove godine su ispod očekivane inflacije onda naše zarade idu još naniže.
    U sindikalnom Glasniku ste naveli "u proseku radnik u smeni je u 2010 god. dobio oko 140 000,00 din "(4* 9000,00 =36 000 dodatak za smenu 5% 12 meseci po oprilike 2 000,00 = 24 000,00 što je ukupno 60 000,00 gde je ostala računica do izjavljene sume ?????? ili je to još jedna vaša LAŽ o našim zaradama javno izrečena .
    Za sve ove godine vaše vladavine sindikatom dugovanja se počev od 2007 god ( priznat dug o strane poslovodstva i ministra) se samo nagomilavaju , slatkorečiva obećanja o raznim pozajmicama i druge vaše izjave .
    Nama ne trebaju POZAJMICE koje ćemo da vraćamo u nekim ratama , da nekome peremo novac već treba isplata svih DUGOVANJA i odgovornost za nepoštovanje K.U .
    Vaša nesposobnost ide dotle da u januaru pregovarate o VRČ umesto u prethodnim mesecima.
    Sad ćete da pregovarate i o zimskim uslovima i ako je prošlo već dva meseca neisplaćivanja istih
    Za vas je glasalo 7 kolega od 300 to vam ništa ne govori , a nama mnogo jer ste glavni krivac za neisplaćivanje 26%
    U aprilu mesecu je podneto za polučasovnu pauzu zašto ste to stopirali , a sad kad je promenjena podružnica odjednom vi pregovarate i dajete predloge ,a niste reagovali u januaru ili nekom drugom mesecu i ako ste vi GLAVNI za poštovanje Kolektivnog Ugovora
    Mnoge stvari moraju biti promenjene u funkcionisanju sindikata javne i transparentne ili se suočite sa posledicama smenjivanja kao što smo mi smenili NAŠE
    Puno pozdrava i spremnost za promene u sindikatu
    affraid affraid affraid affraid affraid affraid lol! lol! lol! lol!

    Sponsored content


    Sindikat - zarade 2011 Empty Re: Sindikat - zarade 2011

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Pon Maj 13, 2024 8:29 am