SINDIKAT ŽT TENT - a

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
SINDIKAT ŽT TENT - a

portal sindikata zeleznickog transporta

Zadnje teme

» Hakovan sstent.net
od saleAdmin Uto Jul 17, 2012 6:56 pm

» POZDRAV!!!!
od Baki 65 Čet Jun 14, 2012 12:40 pm

» POSLEDNjI POZDRAV
od sasakarson Uto Mar 06, 2012 9:41 pm

» predstavljanje
od sale66 Čet Feb 16, 2012 1:34 pm

» predstavljanje
od zoran radovanovic1 Uto Jan 24, 2012 7:13 pm

» predstavljanje
od awramm71 Pet Avg 05, 2011 3:50 pm

» Predstavljanje
od Macanaca Sub Jun 04, 2011 1:30 am

» Treba procitati...
od bobisha Sre Apr 06, 2011 5:18 pm

» damir661 - predstavljanje
od DEKI 357 Sre Mar 09, 2011 12:48 am

Facebook ŽT TENT

Ko je trenutno na forumu

Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta

Nema


[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 52 dana Čet Feb 03, 2011 10:08 pm

Galerija


Извештај инспектора рада од  09.12.2010.године - Page 2 Empty

+7
DespotovicM
DEKI 357
Daci
Bursac
Mika
ljubicic dragoslav
Administrator
11 posters

    Извештај инспектора рада од 09.12.2010.године

    Administrator
    Administrator
    Admin


    Broj poruka : 422
    Datum upisa : 30.11.2008
    Godina : 49
    Lokacija : Obrenovac

    Извештај инспектора рада од  09.12.2010.године - Page 2 Empty Извештај инспектора рада од 09.12.2010.године

    Počalji  Administrator Sre Dec 22, 2010 6:49 pm

    First topic message reminder :

    Република Србија
    МИНИСТАРСТВО РАД,
    И СОЦИЈАЛНЕ ПОЛИТИКЕ
    Инспекторат за рад
    Треће одељење ииспекције рада
    у граду Београду
    Број: 117-00-03625/2010-04
    Датум: 09.12.2010.године
    Б е о г р а д Ул.27.Марта бр.43-45


    П.Д. ТЕРМОЕЛЕКТРАНА' "НИКОЛА ТЕСЛА",д.о.о.
    11500 ОБРЕНОВАЦ ул. Богољуба УрошевиНа Црног бр. 44

    Предмет: Предлог за отклањање повреда Закона
    на основу члана 27.став 2. Закона о државној управи
    ("Сл.Гласник РС" бр.20/92 и 48/93) у вези члана
    93. Закона о државној управи ("Сл.Гласник РС"бр.79/05)
    .
    Министарству рада и социјалне политике Републике Србије, инспекторату за рад, трећем одељењу инспекције рада у граду Београду дана 01.12.2010.године поднета је пријава од стране синдиката ТЕНТ за утврђивање повреде закона у опогледу увођења прерасподеле радног времена на пословима на којима је раније уведено скраћено радно време.

    Инспектор рада је поступајући по наведеној пријави, коју је примио дана 01.12.2010.године путем факса исту придружио предмету бр. 117-00-03625/2010-04 по којој је захтеван надзор по питању дуготрајних судских поступака по тужбама заппослених у "ТЕНТ" из 2005.године за наканду штете поводом разлике зарада за исплаћени рад у смени и припадајуће разлике за рад у смени сходно члану 108. Закона о раду .

    Инспектор рада је извршио коонтролни надзор у седишту ПД "ТЕНТ",д.о.о. у Обреновцу дана 07.12.2010.године, и у присуству представника послодавца - директора правних и општих послова Златка Јовановића, као и представника синдиката подносиоца пријаве, извршио увид у релевантну документацију, узео изјаве присутних, саставио записник и утврдио следеће чињенично стање:
    - по наводима из представки синдиката послатих на адресе Министарства рударства и енергетике , Председнику владе Републике Србије у вези дуготрајних судских поступака по тужбама запослених у "ТЕНТ" Обреновац још иоз 2005.године, инспекција рада није надлежна за коментарише дужину трајања судских поступака .

    -'по наводима из пријаве од 01.12.2010.године утврђено је да код послодавца 'ТЕНТ",д.о.о. постоји институт скраћеног радног времена које је уведено још Правилником о увођењу "организовању скраћеног радног времена од 25.12.1985.године ./Каснцје је овај правилник разрађиван упуствомлјшганизовању и евидентирању часова запослених који раде у сменском раду , Одлуком о скраћеном радном времену у 1 Е,Н1 ",д.о.о.бр.213165 од 01 .Ок.^ЦЦб.године уз
    претходно израђене стручне аналнзе у складу са законом н од стране овлашћених институција(члан 52. став 2. Закона о раду). Једном речју,утврђено је да је скраћено радно време код овог послодавца увођено у свему у складу са законом.
    -
    У судским поступцима које се воде по тужбама запослених за накнаду штете (исплату разлике) због обрачуна увећења зараде по основу ^менског тш још из 2005.године^ дошло је до заузумања става од стране суда да се распоред рада запослених у "ТЕНТ" који раде у тзв."турнусима" 12-24-12-48 има сматрати прерасподелом радног времена, што послодоавац као тужена страна није оспоравао.

    -утврђено је да послодавац никада није донео званичну одлуку о увођењу прерасподеле радног
    времена у смислу одредаба члана 57Г Закона о раду, Јер иста и није могла бити донета зато што_ код послодавца постојизванично уведено скраћено "радно времеусмислу одредаба члана 52. јакона о раду , а што је чланом 60. истог закона и предвиђено да се прерасподела радног времена не може вршити на пословима накојимаје уведено скраћено радновреме.
    - обзиром да послодавац никада није донео одлуку о прерасподели радног времена то инспектор рада не може поступити по члану 270. Закона о раду и поднети захтев за покретање прекршајног поступка због прекршаја из члана 274. став 1. тачка 5. Закона о раду , јер прерасподела радног времена није ни извршена.

    Сходно свему напред наведеном инспектор рада утврђује да је послодавац зазузимањем става пред надлежним судом да код тужене стране постоји и прерасподела радног времена и скраћено радно време , довео у забуну запослене, па предлаже послодавцу- директору П.Д."Термолектране Никола Теслам,д.о.о. да отклони утврђене нејасноће око примене члана 60.Закона о раду , тако што ће на недвосмислен начин утврдити режим радног времена у складу са законом , на законом прописан начин и у сарадњи са репрезентативним синдикатом, и то све у року од следећих 15 дана . те након истека наведеног рока писменим пугем извести инспектора рада о поступању по наведеном предлогу, а у циљу заказивања контролног надзора.

    Доставити: 1. Наслову
    ф Синдикату "ТЕНТ" 11500 Обреновац, ул. Б.Урошевића Црног бр. 44
    3. у списе предмета
    avatar
    Mika


    Broj poruka : 38
    Datum upisa : 13.11.2010
    Godina : 59
    Lokacija : Obrenovac

    Извештај инспектора рада од  09.12.2010.године - Page 2 Empty Re: Извештај инспектора рада од 09.12.2010.године

    Počalji  Mika Pon Jan 17, 2011 1:52 am

    DespotovicM ::Postovane kolege,
    Imajući u vidu da kod kolega koji rade u smenskom režimu rada vlada opšte mišljenje da sam ja jedan od glavnih krivaca što nije rešeno pitanje 26%,kao i činjenicu da Sindikat u proteklom periodu nije uspeo da obezbedi primenu prava,prihvatio sam da je moja odgovornost najveća. Kao radnik TENT-a(30g.)i predsednik Sindikata u poslednja dva saziva,smatram to svojom obavezom i kao zreo čovek svestan svega preuzimam odgovornost za propuste Sindikata u vezi s tim.
    Ovakakav način obraćanja ne koristim da bih promenio vaše mišljenje,ono je takvo kakvo je, ja ću ga poštovati kao i pravo da kritikujete i tražite odgovore na sva pitanja.
    Dozvolićete,valjda i ja imam pravo da pitam, ali ne vas nego sindikalne aktiviste:šta su učinili za sve ove godine,a bilo je i njih i godina. Imaju li oni neke odgovornosti ili su samo nizali uspehe(razne vrste)pa nam je ovako kako nam je!?!
    Sve ih dobro poznajem i znam da su se trudili maksimalno, dali su sve od sebe da se dođe do rešenja. ALI !!!
    NO,PUSTIMO TO,VREME ĆE POKAZATI !
    S obzirom da ću za nekoliko nedelja otići na višemesečno odsustvovanje(lični razlozi),nadam se da bar ubuduće neću smetati braći sindikalcima da ostvare "ono što zbog mene nisu mogli.
    Takođe,mislim da bi bilo dobro da vam predočim svoj predlog mogućeg rešenja (za koje sam bio i ostajem),na primeru dva tipska radna mesta,egal od 1970g.
    1)ruk. bloka-koef=3.200(do 2002g-539 o/b) VRČ=150,00din
    - red.rad 156/174h =83.520,00
    - min.rad 10.0% = 8.352,00
    - rad u smeni 26.0% =21.715,00
    - rad noću 35.0% = 8.736,00
    - rad nedeljom 15.0% = 1.728,00
    ..............................................................
    - naknada za dn.odmor 13h 15.0% = 7.176,00
    - naknada za TO 156:8h = 3.510,00
    ..............................................................
    bruto =134.737,00
    UKUPNO neto = 94.315,00
    ............................................................
    1)poslovođa-koef=3.200(do2002g-539 o/b)
    - red.rad 174h = 83.520,00
    - min.rad 10.0% = 8.352,00
    - produženi rad 32h 60.0% = 24.576,00
    ............................................................
    - kućno dežurstvo 8h = 3.840,00
    - naknada za TO 176h:8h = 3.960,00
    ...........................................................
    bruto =124.248,00
    UKUPNO neto = 86.973,00
    ..........................................................
    RAZLIKA 1-2
    -ukupna zarada =7.342,00
    ............................................................
    Napomena:uvesti primenu prava za skraćeno radno vreme za sva radna mesta na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem(benificije).

    Bilo kako bilo,činite što vam je volja.
    Što se tiče sudskog procesa uverenja sam i izvesno je da će naše kolege dobiti spor uz adekvatnu naknadu štete.Ono istini za volju dosta je opstrukcije i svega drugog(PROCES-F.KAFKA)
    ali mislim da taj proces ne može više niko zaustaviti.
    Ukoliko postoji neka greška u slovu ili broju nije namerna.
    Zahvaljujem se na saradnji,fer i korektnom odnosu.

    SRDAČAN POZDRAV!
    M.DESPOTOVIĆ
    Dragi gospodine Despotovicu, slazem se sa vama da je ovo model koji bi verovatno svima odgovarao.Medjutim nisu mi jasne neke stvke u obracunu zarade kod rukovaoca bloka :
    odakle u obracunu 26% za smenski rad
    Zasto 35% za nocni rad

    Takodje neznam odakle poslovodji 32 sata produzenog rada ili 8 sati kucnog dezurstva, da li je to nekim dogovorom ili aktom predvidjeno?
    I vrlo mi je zanimljivo da se ovakav tekst pojavi na ovom forumu bas danas, jer koliko smo mi sa zeleznice upuceni vas stav po ovom pitnju nije bio ovakav(necu da kazem da je potpuno rugaciji).
    Sto se tice nasih sindikalnih aktivista bili su a i bice pitani sta su to uradili!?

      Sada je Ned Maj 12, 2024 10:57 pm